Mõeldes kasvuhoonest

Ma ikka heietan mõtet hakata see aasta kasvuhoonet ehitama… Või on see lihtsalt see tüüpiline kevadine rahutus, mis ei lase muudmoodi olla, kui erinevaid plaane välja haududes…. Kui ma siiani olen arvanud, et kasvuhoone omamise põhiline eeldus on see, et sa pead igapäevaselt kohal olema, vastavalt ilmale uksi-aknaid avama-sulgema ning kastma, siis praeguseks mulle tundub, et saab ka ilma. Vähemasti võib proovida.

Minu nägemuses pole kasvuhoone ainult klaasist või kilest putka, milles võimalikult palju tomateid-kurke-paprikaid kasvatada, vaid tegelikult arhitektuurne väikevorm. Ruum. Ehitis. Ja tal peaks sellele vastav iseloom ka olema. Sellepärast kirjutangi, et mõtlen ehitamisest, et üsna tõenäoliselt ei lähe ma poodi ja osta valmistoodetud paneelidest kasvuhoonet. Mitte et mul midagi nende vastu oleks, aga nad on kuidagi iseloomutud. Kindlasti funktsionaalsed, aga neis jääb puudu see mingi karakter, mida ma aeda sooviksin.

Seetõttu, tomatid-kurgid küll ka, aga kindlasti ka väike nurgake lauale-toolile, sest ma ei saa vaimusilmast ära pilti, kuidas vihmase ilmaga kasvuhoonesse sooja minna ja näiteks seal laua taga arvutit klõbistada või raamatut lugeda või …. kohvi juua. Kui sul on juba aias selline ruum, siis seda peab saama ju ka loominguliselt kasutada!

Et mu jutt liiga udutamisena ei tunduks, siis paari viimase aastaga seda mõtet endas mõlgutades olen jõudnud äratundmisele, et kõige sobivam minu jaoks oleks ehitada kasuhoone vanadest akendest. Esiteks tähendaks see materjaliks klaasi. Mitte kilet ega plastikut. Teiseks hoiaks see kokku keskkonda, kolmandaks raha. Kasvuhoone akendeks sobiksid väga hästi puitraamiga suured nõuka-aegsed aknad. Peaks jälgima kui mõni arendaja mõne maja linnas ära ostab ja kapitaalremonti hakkab tegema… või mõne ühistuga kokkuleppele saama? Selliste Mustamäe-akendega saaks vägagi imposantse tulemuse, ma arvan : )

Mul on kaks head näidet ka. Kahelt healt tuttavalt.

Esimese kavandas Katrin ja tehtud on see vanadest Teletorni klaaspakettakendest. Üks asi millele mina pole teaduslikku vastust leidnud, äkki keegi teab: mille jaoks on hea/ mitte hea teha kasvuhoonele kõrge sokkel? Enamasti on kasvuhoonetel lintvundament ja sõrestik algab peaaegu et maapinnalt, teinekord laotakse kõrge sokkel mis ulatub vähemalt kolmandikuni seina pinnast. Kas see on eelkõige klaasmaterjali kokkuhoiuks või kannab see endas ka mingit taimede kasvamiseks/ sisekliimaks vajalikku efekti? Katrin muidugi juhtis materjalivalikus olulisele nüansile ka ise tähelepanu: klaaspaketiga püsib kasvuhoone pikalt ja stabiilselt soe, nii et seal võib jahedamal õhtul ka sõpradele õhtusööki serveerida! Aga mis mulle eriti selle kasvuhoone juures meeldib on just tema arhitektuurne “korralikkus”, üks päris asi. Päris ruum, kus olla ja käia.

 

K_kasvuhooneFoto ja kasvuhoone idee/ projekt: Katrin Emmus

 Teine näide on Raelilt, kes koos sõpradega ehitas vanadest puitakendest kombineerides endale sellise kasvuhoone. Juba selle ebatraditsiooniline kumer vorm võtab suu muigele ja näeb ju äge välja! Raeli sõnul olevat üks mööda sõitnud autojuht isegi autoga kraavi keeranud, sest ei saanud pilku pealt…

R_kasvuhooneFoto ja idee: Rael Artel

Üks praktiline asi millele ma olen mõelnud on automaatne kastmissüsteem. Sest kui luugi võib kusagilt lahti jätta, siis kuivamine on vist siiski kõige reaalsem oht taimedele. Ma olen siiani näinud ise kastmissüsteeme ainult pottidega täidetud kasvuhoonetes. Kas keegi kasutab neid ka peenras, jõuab ta siis ka niiskust parajalt arvestada? Muidu tundub väga mõnus variant: paned kasvuhoonesse ühe vanni, jälgid ainult, et seal vett jätkuks ning taimed hoolitsetud. Nii palju kui ma ise eeltööd olen teinud, on jäänud silma näiteks see Blumati süsteem, mis ei tilguta vett mitte kellaaja peale, vaid vastavalt mulla niiskusele. SIIN sellest pikemalt. Kõik spetsialistid ütlevad siinkohal kindlasti, et sama oluline on ka automaatne tuulutussüsteem, aga millegipärast ma usun, et praokile jäetud aken ajab esialgu ikkagi asja ära, sest nii kapriisseid taimi ma lihtsalt ei kavatse hankida, mis ühe jahedama ööga kasvuhoones maha kooleksid…

blumat

Foto pärit ja tooteinfo SIIN

Kui keegi on hiljuti ka mõelnud või valmis teinud endale kasvuhoone ja oskab veel mingeid näpunäiteid või ideid jagada mida kindlasti silmas pidada, siis ma kuulan heameelega!

Aga selle, et ma pean kasvuhoonet millekski palju enamaks kui lihtsalt tomatikütjaks, võtab kõige paremini kokku hoopiski see “kasvuhoone” Soomes. Tulemuseks võib vabalt olla muidugi see, et ma mujal enam ei elagi, kui kasvuhoones…

Pikem jutt ja fotod via DeZeen

Advertisements
4 comments
  1. Gerli said:

    ei, kasvuhoonet ei pea kohapealt pidama. Ma pidasin seda mitu aastat kahesaja km. kauguselt. Sõelusin ka pealinna vahel. Suvel oli uks kogu aeg pärani ja tomateid peab kastma 2x nädalas. Ma siis uputasin pühap. üle ja oligi korras. Muidugi meil selline kasvuhoone, kus pole põhja all, ehk põhi on maapind (osadel vist valatud põhi ja muld sisse veetud). Nii saab ka vihma korral maapinnast niiskust juurde. Mina sain nii kenasti tomatid kasvatatud.

  2. Gerli said:

    no tillukestes pottides ei tule ehk kasvatus välja, sest need kuivavad suvel kindlasti läbi. Kui loomingulisemalt läheneda, siis ma mäletan, et mõtlesin ka nii. et teeks renni, mis kogub vihma kasvuhoone räästast kokku ja juhiks aknast (või mõnest muust august sisse renniga, millele teeks augud põhja:). et siis renn tuleb kasvuhoonesse sisse ja kulgeb ka piki peenart. Selline lihtnaiselik idee:), millest ma kaugemale ei mõelnud, sest mul toimis kasvuhoone ka ilma igasuguse süsteemita. Arvestama peab, et tomat ei taha lehtedele vett, et siis peaks juhtima renni maapinnale, mitte kõrgelt nagu dushiga. Aga eks see oleks ka esteetilisem. Kurke ma tol ajal kasvuhoonest ei saanud, hiljem lugesin, et ta tahab rohkem vett ja suuremat õhuniiskust. Teda võib iga päev kasta. Tomatid aga elevad 5 päeva üle, kui pühap. kasta. Ja kui alt pole valatud, siis kauemgi, kui vahepeal vihma tuleb. Jaksu

  3. Gerli said:

    aaa, ma panin alguses veega täidet. plastpudelid tagurpidi mulda iga taime kõrvale, kui pudeli põhja väikseid auke teha, ja kork peale keerata, siis immitseb sealt vaikselt mulda. Nii sai ka päevakese pikendust tekitatud. Ma hankisin 5 l. veekankud, neist ikka nati jagus.

  4. Aitäh! Mitu mõtet olid just kinnitused minu lootustele, nii et väga hea, et keegi läbi need on juba proovinud! Praeguse seisuga ma muidugi juba kahtlen, kas see aasta ikka jõuab kasvuhooneni, aga üks aasta tuleb ta nii ehk naa ja siis ma ka tean, et saan selle visiit-pidamisega ka hakkama : )

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: