Ehituspäevik 14

Põrandate valamine. Valmis!

Tegelikult tahaksin ma alustada seda postitust jutuga teemal “töömehed”. Olen täiesti veendunud, et kõikide inimeste ehitustegevuse või remondi meenutustest võtavad suure ja elava osa mälestused sellest, millised töömehed olid… Meil ei ole siiani mingit totaalset fopaad ehitusmeeste teemadel olnud, aga eks oleme ka näinud erinevaid suhtumisi. Keegi ei ole veel ületanud palgimeister Urmase pedantlikkust, sümpaatsust ja usaldusväärsust, nii et Urmas, kui sa peaksid seda blogi kunagi lugema – sa oled lati seadnud väga kõrgele : )

Seetõttu, kui ma ka vaatan rahanumbreid, millest palgitööd on siiani võtnud kõige suurema summa, siis ei tekita see minus ängistust just seetõttu, et see raha on läinud õigesse kohta, ma tean, et need tööd on tehtud korralikult ja hingega.

Ka katuselööjad olid väga täpsed ning tegid palju parandusi, et mitte nii korralikult (osaliselt ööpimeduses autotulede valgel) löödud roovist hoolimata katus sirge ja korralik saaks. Selle maja taastamise käigus tekkinud kogemusele tuginedes tahaks teha üldistuse, et mingi spetsiifilise oskuse mehed ongi põhjalikumad ja täpsemad, kui üldehitajad, kes justkui teevad kõike ja oskavad kõike.

Miks ma seda kõike siin praegu heietan? Sest põrandate tegemisega saime jälle ühe sellise võrdleva kogemuse. Mehed, kelle leidmise üle ma hirmsasti rõõmustasin ja kes tegid alused, olid kõige üldisemad “ehitusmehed”. Mina kui mentaliteedi “usalda professionaali” järgija eeldasin, et lisaks sellele, milline on meie teoreetiline nägemus sellest, milliseid põrandaid me tahame ja kuidas need välja peaksid nägema, on just ehitusmehed need, kes lisavad asjale praktilise poole. Ehk siis täpselt kui palju ja milliseid vidinaid, materjale ja tööriistu selle töö tegemiseks vaja läheb. Aga… olgugi et nad olid tublid labidaviskajad, ei olnud nad just eriti põhjalikud detailides ja pigem suhtumisega “peasi et töö tehtud saab”.

Üks näide…. Penoplasti ja kile peale armatuuri kinnitamiseks on vaja käppasid, mis hoiavad armatuuri kinni. Kui sa pead selliseid asju esimest korda elus ostma, siis võib vabalt juhtuda, et ostad valed asjad… nii juhtuski. Aga selle asemel, et töömees ütleks “kuule mees, sa tõid ju valed käpad”, panid nemad kõik need käpad paika, armatuuri kinni ja asi vask. Alles pärast poole hakkasime ise uurima, et midagi pole õige, kui armatuuri peal kõndides see praks ja praks läbi kile penoplasti sisse vajub. Mis sest kilest siis kasu on, kui ta juba töötegemise käigus auke täis saab? Tuligi välja, et on kahte sorti käppasid, hallid ja jalgadega, mida kasutatakse kõva aluse korral (kui valad põrandat näiteks paneeli peale) ja mustad sileda latakas põhjaga, mida kasutatakse just penoplasti ja kile korral, et ta nende sisse ei vajuks. Nii me siis ostsime uued käpad ja vahetasime kõik ise välja….

Meie objekti puhul niiöelda “valed käpad”:

2013_DSC_5686Ja õiged:

2013_DSC_6034Samamoodi tegime ise enne valamist ümber seinaääred, sest külmasilla tõkestamiseks paigutatud lint pole ikkagi piisav. Oleks ju eeldanud, et ehitaja pakub ka ise lahendusi välja, et saada parim tulemus, aga ei. Tegime siis ringi ja panime kogu perimeetrile ikkagi penoplasti ribad, nüüd jäi tõesti põrandaplaat vundamendist ligi 5 cm kaugusele, ehk peaks korralikumalt külmasild läbi olema lõigatud.

Kuigi alguses oli meil juttu nende samade meestega, et nad tulevad ka valamist tegema, siis otsustasime ringi. Ei tahtnud riskida ja saime kokkuleppele väga heade tegijatega. Kolme ruumi valamine võttis oskajatel inimestel aega ca 2h ja soovimata kõlada banaalselt – on ikka hea vaadata küll, kui inimesed teavad mis nad teevad…

Numbritega kokkuvõttes: ligi 100m2 põrandatele läks üks pumi täis betooni (7 kanti), põranda paksus on 6-7 cm. Betoon tuli Betoonimeistrist, mehed HR Restauraatorist.

2013_DSC_60362013_DSC_60452013_DSC_60422013_DSC_60572013_DSC_60602013_DSC_60612013_DSC_60652013_DSC_60672013_DSC_6085

2013_DSC_6080Kuigi betoon oli juba järgmiseks päevaks kivistunud ja selle peal saab käia, siis kastsime valamisjärgsel päeval kõik põrandad voolikust märjaks, panime kiled peale ja niimoodi jääb ta nüüd kuivama kaheks nädalaks. Praegu valitseb aga teatav ehitusjärgne pohmell… kõik see põrandate valamist puudutav on olnud suur asjaajamine ning väsitav. Kuigi tuppa kolimiseks on laias laastus vaja veel vaid aknaid ja puitpõrandaid ning kambrilage, ei oska praegu edasist tempot ennustada.

Jäädvustus praegustest põlvedest tulevastele:

2013_DSC_6077

Kõigel hoidis kontroll silma peal : )

2013_DSC_6133

Aga ega see betooniauto saamine siia metsa sisse ka tõrgeteta käinud. Igasuguste ootamatuste ärahoidmiseks käis Betoonimeistrist inimene ehituskohta isiklikult üle vaatamas, et olla kindel, kas auto siia metsa sisse mahub ja suudab tulla. Sest koos koormaga kaalub auto 35 tonni  – pole eriti tore, kui selline sul siia kusagile mutta kinni jääb. Nii et kui heakskiit, et saab küll, oli käes, jäi lõplikult kõik sõltuma ilmast. Leppisime esialgu valamise kokku reedeks. Mitu päeva oli olnud kuiv, kõik tundus valamist soosivat, kuni reede hommikuni: kell 9 tuli otsustada, kas toimub või ei ja just see hetk hakkas tihedat  vihma sadama. Pidime valamise edasi lükkama…. Ei tasu mainida, et vihm lõppes veerand tunni pärast ja ülejäänud päev lõõskas päike ning oli ideaalne kuiv päev. Uus katse käis kähku: esmaspäeva pärastlõunal korraldati valamine teisipäeva hommikuks ning siis läks kõik juba tõrgeteta!

Advertisements
2 comments
  1. Kristina said:

    Tere! Meil on samuti talu põrandate valamine päevakorral ja lubatud töömehed ei saagi tööd ette võtta :/ Mainisid, et saite oma mehed HR restauraatorist, kas oskad kedagi täpsemalt soovitada? (meie majapidamine on Läänemaal, Haapsalu kandi mehed oleks ideaalsed). Ette tänades, Kristina

    • Tere! HR Restauraator peaks tegutsema kõikjal ja konkreetseid inimesi Haapsalust ma kahjuks ei oska soovitada. Võib uurida EVMi Maa-Arhitektuuri Keskusest ka, neil on kohalike meistrite nimekirju!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: