Ehituspäevik 13

_DSC_5588

Me ehitame jälle. Põrandaid. Aga enne kui ehitama sai hakata, tuli leida töömehed ja see on juba omamoodi lugu.

Korralikud inimesed hakkavad juba sügisel mõtlema sellele, kui tahavad kevadel ehitama hakata, et tuleks töömehed varuda. Või äärmisel juhul talvel.Aga meie hakkasime loomulikult mõtlema sellele alles siis, kui tahtsime, et nüüd võiks keegi tulla… Noh nüüd kasvõi kohe homme. Tahtsime võimalusel leida ehitusmehed kusagilt lähedusest, ehk siis näiteks Märjamaalt. Või Raplast. Kuna ise otseselt ühtegi seltskonda ei teadnud, siis hakkasime uurima, kes keda soovitaks. Kõigepealt saime Märjamaa saekaatrist mitme töömehe kontaktid – helistasime läbi – kõigil üks vastus: enne sügist pole üldse aega. Saime veel soovitusi, helistasime veel, helistasime lõpuks läbi üle kümne brigaadi – kõigil üks vastus – enne sügist ärge üldse lootkegi! Lõpuks olime juba loobumas, kust pagan me nad leiame… lükkame kõik plaanid sügisesse??

Nüüd on see koht, kuhu võiks kirjutada ühe põhjapaneva elutõe, kuidas kõik asjad tulevad su juurde siis, kui aeg küps. Sest täpselt nii ju ongi. Pärast seda, kui enam asjaga aktiivselt ei tegelenud, sest ei osanud enam kusagilt midagi uurida, juhtus selline lugu. Olin minemas üksi maale, veidi tige ja segaduses linna asjadest ja mõtlesin, et ah lähen läbi Märjamaa, lähen käin Tiina juurest lillepoes ka läbi. Rääkisime siis tema poe ees juttu ja tulid jutuks ka töömehed, keda temagi oli soovitanud: kolmest kaks sain kätte ja need ütlesid ära. Selle kolmanda kontakti ma aga tema antud juhtnööride järgi netist ei leidnud ja see hetk, kui ma seda seal rääkisin, ei jõudnud lausetki veel lõpetada, kui Tiina hakkas kätega vehkima ja mingit autot sõiduteelt kõrvale tõmbama. Lühidalt öeldes järgnes see, et seal autos istus töömees, keda ma polnud kätte saanud, rääkisin loo ära, laupäeval tuli ta objektiga tutvuma ja teisipäeval alustas. Nüüdseks on see töö tehtud! Ja muidugi tunnistas ta lõpuks, et ei pidanud üldse tegelikult sealt kaudu sõitma, aga keeras valesti ja sattus juhuslikult ainult sinna ja ega minagi ju pidanud Märjamaale üldse tulema… Juhuseid ei ole olemas!

Aga nüüd asjast… võeti ette kolme ruumi põrandad: kamber, rehetuba, rehealune. Kõigil sama eesmärk – teha kõik ettevalmistavad tööd nii kaugele, et saaks põrandad ära valada. Ehk siis kaevati pinnast välja vajaminevale sügavusele, täideti killustiku ja liivaga, seejärel soojustuseks penoplast ja kile vahele ning lõpuks armatuur. Lisaks sokli äärde külmasilla tõke, torud ja juhtmed majja sisse ja majast välja ning kambrisse ja rehetuppa ka seina äärde küttekaabel. Otsustasime nimelt teha sellise lahenduse, et panime kahte ruumi seina äärde, külma silla paremaks tõkestamiseks põrandakütte. Ehk siis kunagi ei saa olema eesmärk sellega maja kütta. Pigem võimaldab see lahendus külmemal ajal maja kasutamist veidigi pikendada ning soojust ehk stabiilsemalt hoida, kui põrandaküte perimeetris vaikselt tiksub. Kütame ikkagi ahju ja kaminaga, aga külmasild on sellega korralikumalt läbi lõigatud ja eks näis, kas selline väikene kogus põrandakütet suudab ka ruumi veidi soojemana näiteks sügisel hoida, et iga kord pärast paari päeva tulles ei ole toas kohe 5C vaid näiteks 10C. Tõsiasi on aga see, et kui joonisel märkisime põrandakütte osa laiuseks ca meetri, siis tegelikkuses jäi kaablist puudu ja hetkel on ta ainult pool meetrit. Me nüüd mõtleme, kas ostame kaablit juurde või jätamegi nii vähe.

Joonise peal näeb kõik välja selline:

sõlm

Pildi peal aga selline. Kõigepealt põrandad enne. Meil ju õieti polnudki põrandaid, ehk siis enne situatsioon oli see, et rehealuses ja kambris oli muldpõrandatele kerge kruusa-betooni segu valatud, rehetoas aga oli plaaditud kivipõrand.

Kamber, juba piisavale tasemele kaevatud pinnasega:

_DSC_5576

Rehetuba, veel vana plaatidest põrandaga:

_DSC_5591

Ja rehealune, lihtne kruusa-segu põrand:

_DSC_5593

Kambris on põrand juba välja kaevatud, rehetoas veel mitte:

_DSC_5579

Kuigi algne plaan oli saada kambri ja rehetoa põrandad ühele tasandile, et põrandalauad võiksid sujuvalt minna, siis kõrguste vahe tuli ikkagi nii, et rehetuba ei andnud nii palju madalamaks kaevata ja tulevikus jääb väike vahe põrandate pinnas ikkagi sisse, mis tähendab lihtsalt seda, et uks rehetoast kambrisse hakkab olema piidaga ja väikese astmega.

Siin on juba rehetoast ka vana põrand välja kaevatud:

_DSC_1858

Siit hakkab elekter majja tulema:

_DSC_5683

Siit hakkab vesi majja tulema:

_DSC_5684

Ja siit hakkab kõik solk välja voolama:

_DSC_5696

Panime kõik vajalikud torud praegu põrandasse ära, aga eks kasutusele tulevad nad ajapikku. Pean silmas seda, et kui veetorud köögi kraanikaussi lähevad kohe käiku (kui kaevust tuleva vooliku maja juurde ühendame), siis vetsu veesüsteemiga kohe välja ei ehita. Esialgu paneme ikkagi kuivkäimla uue komposteeruva poti ja elame sellega, aga kui tulevikus peaks olema tahtmine veeklosett välja ehitada ja maa sisse settepaak panna, siis saab seda vähemasti teha.

Ja praegu on siis seis selline, et tuleks tellida betooniauto, kes valab põrandad ära. Alused on valmis.

Kamber, seina ääres on näha põrandakütte kaablit ning vasakul majja tulevaid elektrijuhtmeid, mille kilp tuleb vana rehetoa ja kambri vahelise ukse kohale:

_DSC_5676

_DSC_5680

Rehetuba. Alumisel pildil on näha, et lammutasime praegu ikkagi vana soojamüüri ära, et valada alla korralik alus. Hiljem siis tuleb soemüür koos kaminaga tagasi. Praegu on maja nii lahti, et reheahi on justkui üks kast keset suurt tuba! Tulevikus hakkab uks olema rehetoast kambrisse ahju eeskülje poolt, ahju taha tuleb kahe ruumi vahele sein ja kemps.

_DSC_5685

_DSC_5695

Ja rehealune:

_DSC_5686

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: