Hüva kilesauna leili!

Ma olen vaadanud, et ikka ja jälle satub siia blogisse inimesi, kes on trükkinud otsingumootorisse “kilesaun”. Saagu siis jäädvustatud veidi täpsemalt, milline ta meil välja näeb, sest üle paari-kolme aasta ta vastu ei pea, jääb endalegi mälestus.

Meie kilesauna eellugu on see, et rehemaja otsas oli sees eelmiste omanike poolt ehitatud saun, mis tuli ehitustööde käigus lammutada. Et kusagil ennast pesta saaks, tegid töömehed olemasolevast materjalist uue, aga kilest. Ehk siis selle sauna püstitamiseks ei ole ostetud mitte ühtegi uut asja, kõik on 100 % taaskasutus. Laudadest, lattidest karkass, selle ümber suur present-ehituskile. Tulemus – esteetiliselt täiesti kohutav, funktsionaalselt priima!

Sisemus on nii, et lava ehitamiseks tehti jällegi suvalistest laudadest karkass, peale vana sauna uks – selle peal me siis istume nagu kanad õrrel. Põrandaks on muru, “lava” ees on maas suur vineerplaat ning selle peal veel vana sauna puidust põrandarest.

Ahi on aga päris ehtne “lipp lipi peal ilma nõela pistmata”. Ehk siis võetud on vana sauna rauast ahi, sellele on ümber pandud lahtiselt telliskivid, siis selle peale kerisekivid ning taha asetatud vana sauna veepaak – kui ahjus suur tuli all, siis kütab ajapikku vee soojaks ka. Üldiselt on aga nii, et saun on kogu aeg soe. Päike kütab teda nii ehk naa, nii et suvel piisab kahest ahjutäiest puudest, et 90C oleks sees. See pilt on tehtud keskmiselt soojal suvepäeval, kui päike vahepeal ka pilve taga käis:

Aga mis selle sauna minu jaoks nauditavaks teeb, on selle mõnusalt niiske leil. Kuna õhk liigub ja ventilatsioon on tasemel, siis ei lähe see olemine siin kuivaks ja krõbedaks. Mul ikka tekib aeg-ajalt mujal saunas käies”grillkana” tunne, aga siin mitte kunagi. Ja see niiske ja tugev leil võtab higi vaevatult lahti.

Nii et selline “kole nagu öö” aga geniaalselt lihtne ja mõnusa leiliga on meie saun. Ikka tõesti, väga hea! : ) Esimese suve ja talve elas kenasti üle, suur lumeraskus küll käristas veidi siit ja sealt, aga teipisime ära ja teine suvi saab vabalt veel kasutada. Vaatame siis, mis kolmandaks saab…

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: