Muidu juttu ja aiajuttu

Ma hakkasin seda postitust kirjutama kõige suurema külma ajal kusagil veebruaris, kui talv hakkas tunduma lõputuna ning suveigatsus peale pressis. Nüüd kevadpühade ajal, pole aknast välja vaadates suurt midagi muutunud – ikka sajab laia lund. Kas kevad jääb sel aastal vahele?

See ei takista ikkagi mõttetegevusel areneda… Minagi koostan mõttes erinevaid nimekirju ja tegevusplaane. Aga kui ma just praegu lugesin 2011 aasta alguses kirjutatud Uus-aasta heietust, siis ma sain tõdeda, et ainult veerand planeeritust sai tehtud : ) Võrdleme siis aasta lõpus, kuidas selle aasta plaan teoks saab!

-Esimene märksõna saab olema “tegevused väljaspool maja”, ehk laias laastus koonduvad nii vajaduse kui ka rahaliste ressursside tõttu tegevused õue. Maja osas ei pea kindlasti nii suuri plaane, kui varasematel aastatel. Midagi saab kindlasti edendatud, aga kindlat eesmärki, et aasta lõpuks on maja valmis ning toad möbleeritud, ei ole!

– REHEAHI. Selle aasta kindel plaan on lõpetada tööd reheahju juures, et vastvalminud korstnast saaks tossu tõusta. Palju pole jäänud: praoga nurk parandada, maja tõstmisega rehekarbi toetusnurga vahele tekkinud tühimik täita, kust veel puudu savikrohv peale, kerisekivid sisse ja tuld! Otsustada tuleb veel pliidi saatus, kas laome ette tänavu või lükkame tulevikku…

– AKNAD JA PÕRANDAD. Kui saaks põrandad valatud ja neli akent ette? Tahaks muidugi ka kambri lage, aga siin hakkavad tõenäoliselt edenema need asjad, millest endal jõud üle käib. Suvi möödub ikkagi aidas elades : )

– EESKODA. Ajapuudusel jäi eelmisel aastal maja ette tegemata eeskoda. Vanad postid on alles, katusesse said ka neeluplektid selle arvestusega pandud. Ehk jõuab selle valmis?

– REHEALUSE UKSED. Oleks päris mõnus, kui järgmisele talvele saaks vastu minna ilma lahtiste ukse- ja aknaavadeta. Kokku tuleks valmistada neli kahepoolset suurt ust rehealuse ja vana talli ukseaukude ette. Praegune plaan on need ise teha, ei tohiks nagu liialt keeruline olla : )

– TERRASS. Aida otsa vana vundamendimüüritis ootab enda keskele terrassipõrandat! Ja see on üks olulisemaid asju, et mõnu-ja-mugavus-faktor saaks tõusta. Olgu majaga kuidas on, aga kui on juba olemas terrass, kus jalga kõlgutades hommikukohvi või veini juua, siis on juba midagi hingele ka : ) Iseenesest on terrassi tegemine pigem ühe nädalavahetuse pingutus. Osalt on see aida müüridevahe nõgestesse kasvanud, millest pool sai juba eelmisel aastal välja kaevatud. Kui nüüd veel paar päeva nõgestega võidelda, saab aluse siledaks ning võib ehitamisega algust teha.

Hoopis eraldi teema on aed ja tegelikult käivad minu mõtted peamiselt selle ümber. Kogu rehielamu ümbrus tuleb koristada, maapind ühtlustada ja muru uuesti kasvama saada. 2010 kevadel said tagasi lõigatud kõik vanad õunapuud. 2011 nad puhaksid, nüüd tuleks aga aednikul lasta uuesti üle käia. Mina tahaks muidugi hirmsasti istutada: mitu uut õunapuud (no meil puuudvad sellised elementaarsed sordid nagu Valge klaar, Kuldrenett, Martsipan… need ju peavad olema!), võib-olla ka üks pirnipuu või ploomipuu ja muidugi mustsõstrapõõsaid. Neid võiks olla ikka mõnuga : ) Viimased ellujäänud lilled tahaks ümber istutada ja koondada peenardeks. Mis üldse lilledesse puutub, siis kogu see valdkond vajab lahendamist. Aga ikka nii, et pojengid ja floksid ja murtud südamed ja minu erilised lemmikud päevaliiliad… Ja kodus on mul lauanurgal kolm raamatut, mida selles asjas ikka lappan: Reet Palusalu “Taluaia taimed” (2011), Pentti Alanko “Püsililled” (2009) ja Tiina Paasik “Moodne köögiviljaaed” (2008).

Ja eraldi eesmärk on aiamaa. Mul olid siiani ühes suvalises aianurgas maapinnal 5-6 avapeenart, aga eelmisel aastal polnud enam aega nendega tegeleda, et jäid seisma. Kindel soov oleks aga rajada uus aiamaa õunapuude taha, aida taha. Ja kastpeenrad. Oma unistustes võiks mul neid olla vabalt kakskümmend, noh et ikka kõik salatid ja maitseained ja elementaarsed herned-oad äramahuksid, aga üldiselt ei ole ma suurushullustusi põdev inimene, nii et kui esialgu saaks valmis kaks? neli? Saaks otsa lahti, küll siis edasi annab laieneda. Aga veelkord, eelkõige iseendale rahustuseks, need on ideed, millega otsast alustada, lõpptulemus võib alati poolel teel muutuda : )

Eelmisel sügisel ma tegin ehitusjääkidest juba esimese kasti valmis – kompostkasti. Võtsin vanad sauna seinalauad, sellises pikkuses nagu nad olid ja lõin kokku, sain kaks pikka külge ja siis veel otsad ja kõik kokku.

Tööriistad olid täpselt sellised, mis kuuri alt leida oli : )

Ja viimistluseks katsin tõrvaõliga. Kaitseb puitu, aga ikkagi looduslik.

Tegelikult peaks seal kastis olema sees veel vahesein, et jagada komposti kogunemise kaks faasi. NIng kaaned peaksid kummalgi poolel eraldi peal olema, selle võiks ikka see aasta siis lisada. Peenrad võiks midagi sarnast tulla, aga poole madalamad.

Ja lõpetuseks aia-teemalist inspiratsiooni ka, otse algallikast:

Foto: Maakodu ümbrus kaunimaks, Tallinn, 1937

Foto: Maakodu ümbrus kaunimaks, Tallinn, 1937

Foto: Iida suvekool

Foto: Eesti Põllumajandusmuuseum

Foto: Soomaa, Jaagussaare talu

3 Comments

  1. Tere Sarapiku talu pere!

    Sattusin teie lehele täiesti juhuslikult, aga see haaras niivõrd, et lugesin praktiliselt algusest lõpuni läbi. Olen pisarateni liigutatud ja soovin teile kogu südamest palju jõudu, energiat, häid mõtteid ja kena kevadet!

    Kristiina Läänemaalt

  2. Suur aitäh ilusate sõnade eest : ) Kuigi ma hakkasin seda blogi pidama ja eks ka endiselt pean ikka põhiliselt endale, et saaks mõtted ja teod talletatud, siis teeb see suurt rõõmu, et teistelegi sellest headmeelt sünnib.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s