Katusekroonika

Ma alustasin katuse tegemise ajal nende märkmetega, aga ikka jäid kuidagi pooleli. Et hajutada muljet, justkui käiks meil kõik pingevabalt, saagu ajaloolise tõe huvides kirja katuse “tegelik lugu” : )

5. oktoober

7.00 äratus

7.45 start linnast

8.45 enne eel-viimast kurvi näen mööda sirget saabuvat kastiautot meie roovi-koormaga

8.50 kohtume kokkulepitud kohas, sõidame naabrimehe õueni välja, et edasi hinnata teeolusid jalgsi

9.00 jõuame koos autojuhiga maja õuele, oleme käinud läbi metsavahetee, uurinud sopaaukude sügavust ja tõusude libedust

9.15 lõplik otsus – auto seda teed ette ei võta, oht mutta kinni jääda on liialt reaalne, kõmbime tagasi auto juurde

9.20 koputan naabrinaise uksele et küsida, kust võiks külast leida traktorit, käruga

9.30 stardin oma autoga külavahele traktorit otsima. Sihiks Ülejõe.

9.33 ajan teeotsa sassi ja lähenen valele majale, seal pole kedagi. Ots ringi, edasi

9.35 keeran Ülejõe õuele. Vaikus. Koera pole, autosid küll. Traktorit ei paista.

9.36 Koputan uksele, kolistan kellukesega, annan uksekella. Vaikus. Katsun ukselinki, uks lahti. Järelikult peab keegi kodus olema. Hõikan ja huilgan, koer hakkab haukuma. Taganen eeskojast ruttu õue tagasi. Tuleb perenaine, räägin jutu ära – veokas-roovitus-muda-naabrinaine-traktor-käru-appitulema.

9.38 Perenaine helistab mehele, traktor künnab õhtuni põldu, kahjuks ei saa aidata. Annab ühe numbri, helistage sinna.

9.40 helistan Viktorile, Sipasse. Üks traktor künnab põldu, teine mees on Raplas arsti juures. Ei tea, kasti lubasin ka hommikul rapsivõtuks ära, vist ei vea välja. No olgu, ma uurin…

9.50 Olen tagasi oma tee otsas, kastikas on vahepeal tagurdanud naabrimehe juurest välja suure tee juurde. Mõtleme, mis edasi.

9.55 Helistan uuesti Viktorile: ei traktorist ikka jõuab varsti Raplast tagasi, tund ehk läheb

10.00 Saabuvad mehed, kes peavad hakkama roovi lööma.

10.15 otsustame laadida roovi kastist maha, enam ei anna oodata. Sõidame uuesti naabrimehe õuele, roov kallutatakse maha. Veokas sõidab minema. Mis edasi? Kas traktor tuleb? Hakkame jalgsi läbi metsa vedama?

10.30 eelmine seltskond töömehi lõpetab viimaseid asju, et täna objektilt lahkuda. Kambrisse on lõigatud kolmas aken, lõhutakse kiirelt üks veel jäänud jupp katust maha.

10.40 roovimehed alustavad tööd. Valivad vanadest roovidest välja paremaid, et saaks räästasse jäävad 2-3 rida teha vana rooviga. Nöör on juba ees, hakatakse pihta.

11.00 Helistan jälle Viktorile! Kas siis saame traktori? Saame!!! Aga no mehel ju alles kuu-ajane laps, oli vaja perearsti juures käia, no mis ma teen… peate ootama, ta juba Märjamaal, käib kodus vahetab riided ära ja siis tulebki.

11.30 roovimehed teatavad, et vana roovi on liiga vähe, ei tule välja, mäda ka teine. Uus roov seisab naabrimehe õuel…..Vahepeal on 500 m mudast metsavaheteed

11.59 helistab Viktor, traktor hakkas tulema!

12.20 Traktor on kohal, kaks meest hakkavad 300 roovi traktori kasti tõstma. Mõtlen ikka ka aidata, aga üsna kohe saan aru, kui mõttetu see on, roov on parajalt raske ja pikk, kahekesi saavad paremini.

12.50 jalutan tagasi maja juurde. Teised mehed hakkavad lõpetama, pakivad juba asju kokku. Täpselt aasta aega tagasi tulid nad siia esimest korda.

13.30 traktorit ikka ei kuuldu tee pealt. Kahtlaselt pikk vaikus. Jalutan tagasi naabrimehe juurde.

13.35 koorem peal, traktor hakkab liikuma. Enne hoovi jõudmist jääb seisma. Ühel pool lahkuda tahtvad töömehed oma bussi ja vagunelamuga, teisel pool vastas traktor käruga. Nende vahel mina, lapsega. Traktor ei taha hoovi sõita, tagurdab tagasi, paneb puude vahelt otse üle vana heinamaa maja taha ja kallutab roovi sinna. Vähemasti üks õnnestumine! Roov on majale jumalikult lähedal!

13.40. Traktor lahkub. Esmaspäeval näeme jälle!

13.55. Roovimehed töös, mina lahkun.

8. oktoober. Roov peal

25. oktoober. Tulevad laastulööjad. Otsustamata on nende ööbimine. Lähikonna kaks turismitalu on täis, olen reserveerinud haagissuvila, aga selle kohale toomise otsustan nendega. Siiski, hoolimata oktoobri lõpu temperatuuridest, otsustavad laastulööjad et neile sobib ka meie aidakamber. Kaks radikat sisse, linavilt pragudesse ja kilesauna tuli alla!

9.00 Olen teeotsal valmis

9.30 helistab laastukoorma autojuht. Saan teada, et ta sõidab vales suunas. Siiski mitte päris vales Eesti otsas.

10.00 saabub traktor

10.30 saabub laastukoorem. Traktor hakkab autokastist igat laastualust üks haaval silohargi otsas maja juurde viima. Kolm õnnestub, neljas kukub enne maja ümber, viies õnnestub.

11.00 saabuvad laastulööjad. Kui esimene koorem juba maja juures, hakkavad otsast minema

26. oktoober. Kohe on vaja kahte 3m pikka neeluplekki eeskoja jaoks. Helistan läbi paar Tallinna plekitöökoda, töö tähtajaks pakutakse nädal-kaks, aga mul on vaja kahe päevaga. Saan traktoristilt infot, et kusagil meie kandis pidi ka olema üks plekitöökoda. Guugeldan ja otsin ja leian. Helistan…. vastus? “No ma homme hommikul siis teen ära, tulge pärastlõunal järele.” !!!

27. oktoober. Katuse edeneb, plekid saavad kohale. Aga harjalauad? Veel üks tulekahi kustutada. Helistan juba tuttavale lähialevi saekaatri omanikule ning kurdan muret. Vastus? “Homme hommikul teen ära.” Vaat nii käivad asjad maal : )

28. oktoober. Lähen harjalaudade järele. Transportimiseks antakse veel kaubapeale käru. Maja juures koormat maha tõstes selgub, et 42m asemel on harjalaudu tehtud 84m. Üks rääkis harja pikkusest, teine harjalaudade vajalikust pikkusest : ) Aga nagu ütles saekaatrimees: “Te nõnda noored, nii kui nii peate 20 aasta pärast harjalauad välja vahetama. Pange pennidele seisma, siis hea võtta!”

31. oktoober. Katus valmis.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s