Ehituspäevik 7

Seitsmes postitus ehitustöödest saab kokkuvõtteks Sarapiku rehielamu taastamistöödest vundament-sokkel-palgid liinil. Nüüd on maja nii kaugel, et kui mõned väiksemad lõpetamist vajavad detailitööd välja arvata, ootab maja katust. Nagu piltidelt näha, ootab ta seda kohe väga, aga nii kaua rõõmustab silma reklaambänneritega igas võimalikus suvalises suunas lapitud katus. Põhiliseks vaba aja tegevuseks ongi see, et “läheks võtaks jälle veidi katust maha”, nii ühe bänneri jagugi…

Aga nüüd majast, alustades rehetoast, mille lõunakülge jäid viimased tööd. Kuna ukse ja akna vahel palksein puudus, see oli mingi aeg eemaldatud, et paigaldada kraanikauss ning lihtsalt laudisega kaetud, siis on seal osa seinast täiesti uus. Vaid teisel pool akent jäi alles vana palk. Mingi hetk tuleb otsustada kas ja kuidas uusi palke interjööris vanutada, et ilmet ühtlustada. Uued tulid kolmest kaks ukseposti, uksed ise läksid vanad tagasi. Üks viib eeskojast rehetuppa, teine kambrisse. Eeskoda ootab ka kunagi taastamist. Siin on näha üks hetk rehetoa hoovipoolse ehk lõuna külje tegemisest.

Ja siis rehetoa ilme tööde lõppedes. Eks see akna auk oma hele-heledate postide ja palkidega tundub ikka praegu väga võõras, aga kui muud üle ei jää, siis kuna majal hetkel korstent pole, teeme lihtsalt veidi ahju tuld ja peakski uuesti mustad seinad saama : ) Mis põrandasse puutub, siis vundamendi jaoks sai seinte äärest kiviplaatidest põrand välja lõhutud, aga kuna põrandalaudis peaks tulevikus jooksma täpselt alumise palgi alumisse serva, nii et soklikivi toas näha ei jääks, siis kõrgust vähendama ei peagi ning keskmine osa kahhelpõrandast jääb lammutamata, laudis tuleb otse selle peale.

Üks vastikuid üllatusi oli rehekarbi eeskoja nurk, kus eeskoja katus oli kunagi läbi tilkunud ja seetõttu nurka ka korralikult mädandanud. Õnneks siiski mitte nii hullusti, et rehekarbi palke peaks vahetama. Küll aga tuli osad rehetoa lae palgid välja vahetada, sest otsad olid nii kahjustatud ja võiksid mingi aeg lihtsalt alla kukkuda. Lisaks sellele olid rehetoa lae kambri poole ulatuvad palgiotsad mingi aeg lihtsalt kirvega maha löödud… Siit on hästi näha ka mis süsteemide, postide, talade, rihmade ja kõige muu najal ja abil maja ehituse ajal püsti/ koos püsis.

See ongi see pool rehetoa laest, kus osad palgid tuli vahetada. Linatakk seal vahel tuleb vähemaks lõigata. Teisel pool jäid kõik palgid vanad. Sama tuleks teha ka rehekarbi laega, sest üles lakke vaadates paistab praegu pragudest taevas, ka seal tuleks palgid linatakuga üle lasta ja siis tihkelt tagasi panna. Ja siis pilt vanast uksest uue postiga. Kõik sepisluku detailid said uude posti kolitud.

Edasi kamber. Puudu on sein ja uks, mis hakkavad olema rehetoa ja kambri vahel. Seal oli alles vana, väga väike ukseauk ja selle kõrvale hiljem tehtud täismõõdus uksekoht. Kasutama hakkame ikkagi suurt auku, aga vana tahame ka kõrvale tagasi panna, kasutame ukseaugu tõenäoliselt kapina elektrikilbi jaoks ära, aga vana ukse palkidest üks on vist liiga läbi, teised saab ehk tagasi panna, et seda kohta peab veidi veel mõtlema ja lappima… Selle pildi järgi paremale poole, reheahju taha tuleb wc, nii et kambri poole tuleb vahesein. Kõikide ruumide keskelt oleme laiali tassinud ja loopinud vundamendi kaevamisega tekitatud kruusa ja mullahunnikud, viimased riismed veel ootavad likvideerimist. Maja eest ja tagant ei taha aga kuhjad nii kergelt kaduda, põletamist, saagimist, tassimist ja likvideerimist jätkub vähemalt suve lõpuni.

Rehealune. Praegu lihtsalt suur ruum, tulevikus ehk nö elutuba, suvetuba.

Ja lõpetuseks viimane, vana tall. Seal on ajutine ehitusmaterjali ladustusruum, plaanis on ruum vaheseinaga keskelt poolitada ja tekitada kaks väiksemat tuba, aga no millal me selleni ükskord jõuame : )

Ja üks vaade ka maja otsast läbi lahtiste uste reheahjuni välja.

Kõik see töö võttis kahes osas aega kokku 12,5 nädalat, seda tegid kaks meest – Urmas (meister) ja Marko (abiline), vastutajaks OÜ Vana Maja. Aitäh!

Advertisements
2 comments
  1. Heigo said:

    Väga kenasti tehtud, hea vaadata kuidas asi edeneb. Kui küsida võib siis mis kaalutlustel tendripostide otsast vajumisvaru ära on jäetud? Et vana maja ja on ära vajunud niigi?

  2. Täpselt ma nüüd ei julge öelda, aga vast seetõttu jah, et vajumised juba tehtud…. Võin üle küsida ja kui mõni spetsiifilisem põhjus, siis annan teada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: