Ehituspäevik 3

Ma nüüd ei teagi kohe kust alustada. Kolm nädalat on nüüd tööd kestnud. Piisavalt pikk aeg, et saada aru millega me tegeleme : ) No kergelt öeldes hullud, seda saan ma ise ka aru. Praeguseks on maja oma enamik saladused selles osas, kus tegutsetakse, välja andnud. No ikka pole mõtet kohe üldse mingeid plaane enne teha, kui maja kuskilt otsast lahti võetud, sest mis sa plaanid, kui palgi sisse ei näe. Midagi ei plaani….

Kindlasti on palju hullemaid “sarasid” taastatud ja üles laotud ja ega pole viga, ma juba huviga tahaks teha kokkuvõttet, mitu palgi juppi siin majas kokku on ning mitu neist jäävad vanad ning mitu uued. Peaks ikka kõvasti vanade kasuks see number tulema… aga uut ikka tuleb ka, no midagi pole teha. Kui ikka kruvikeeraja läheb palgi sisse nagu nuga võisse, no millest me siis räägime…. Ja nii ongi, et kui kambri poolses otsas piisas ainult alumiste palkide vahetamisest või mõnest plommist, siis taga külje juures hakkas juba asi huvitavamaks minema…. See kõver sein on nüüd korras, sahvri ümbrus ka ning rehetoa ja rehealuse tagumine pool seina samuti.

Kui viimane kord maale läksime, siis esimest seina enam majal nagu suurt polnudki : ) Alumised kaks rida palke olid läbi, ühel pool akent on sein korras, aga teisel pool seda ju polnudki. Sealt oli sein mingi aeg välja lõhutud, et tekitada koht kraanikausile. No nüüd siis oli lihtsalt üks suuuuur auk. Kuna köögi aken oli koos kraanikausi sisse monteerimisega suurendatud, saab nüüd uut seina tehes akna augu jälle vanas mõõtmes taastada, nii nagu ta ka kambris on.

Siit pildilt on nüüd näha toast õue, ainult üks ots akna kõrval on alles. Ja alumisel pildil siis enne lahti võtmist, pildiltki näha, et alumised palgid läbi… ning see kraanikauss siis seal. Rehetuba iseenesest ka maja vanim osa, loomulik, et seal vahetamist rohkem. Nüüd tuleb aga hakata mõtlema, kuidas interjööris palke vanutada. Kui ülejäänud mustad ja tahmased, siis peaks proovima need uued kuidagi ära sulandada.

Põhilise kahju maja palkidele on teinud siiski inimene, mitte aeg. Eelmiste omanike hüdrotehnilised rajatised, mis kilomeetrite viisi voolikuid tõid nii õhust kui maa alt majja, et lubada luksust kraanist vett lasta, on oma niiskuse ja kondentsiga palki ka mädandanud. Süsteem ise oli muidugi geniaalne: kaevus pump, pumba küljes voolik – see tuli aida lae alt aida nurka kus oli kraan. Keerasid kraani lahti – vesi läks maa alt maja poole jooksu, tõusis mööda seina lakapeale, kus asus suur paak ja kui paak täi sai, hakkas teisest voolikust mööda maja seina alla voolama. Nii siis passisid seal, et kui voolab – ruttu jooksuga aita, kraan kinni! Ja kui juhtus, et ei pannud tähele, siis ära muretse- sireen hakkas koos paagi täitumisega üle metsa huilgama, tuletamaks meelde- jooksuga nüüd!

Siin pildil on rehetoa ja rehealuse vaheline hoovi poolne nurk. See nädal läheb selle peale….

Aga praegu me tegeleme ainult maja alumise osaga, ülemine ring palke läheb ka siin-seal vahetusse, aga seda järgmine aasta. Kõige alla valatakse armatuuri peale betoon vundament, selle peale tuleb ca 15 cm kohalikest kividest sokkel ning siis seinad. Toa põrandad täidame liivaga ja valame betoonkihi peale nii, et tulevikus peaks põranda laudis hakkama täpselt sealt, kus seina palk.

Praegu on plaan see, et palgid jõuab ehk ikkagi sügisega selle kolmveerand maja ulatuses ära teha, vundament valatakse ka ära, aga kividest tehtav sokkel jääb vist ajagraafikust välja. Sel juhul jääb maja talveks õhku, pakkude peale.

Siin on pildil veel üks plommiga koht.

Ja seda kõike teeb seal Urmas oma abilisega. Kaks inimest, ei enam. Lõpetuseks üks hetk alumise palgi alumise serva tõrvamisest.

4 Comments

  1. Tublid olete! Eneselgi seiab selline suur töö ees 🙂 Tahtsin vaid mainida, et alumise palgi alumist serva võib tõrvamise asemel ka vana õliga immutada.

    Edu ja jaksu tegemistel!

  2. Just vana õliga ei tohi seda teha, ei tea kust see arusaam on tulnud. Keegi mees kuskil tegi ja olevat hea 😀

  3. Tere

    Väga suur ja tänuväärt töö ette võetud. Tahtsin küsida kas oleks võimalik palgimeistrite kontakti saada. Tundub asjalik ja korralik töö olevat.

    Terv Siim

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s