Ehituspäevik

Nüüd on kätte jõudnud see aeg, kus kõikide töödega tekib tunne, et asi läheb aina “hullemaks” : )  Kõik võtab palju rohkem aega, kui alguses arvasid. Iga töö edenedes astud sammukese veel kaugemale asjade korda saamisest, sest valmis ei saa siin veel niipea midagi. Aga nii see ongi ja ega ma polegi kunagi loonud endale illusiooni, et sellise maja raksti korda teeb. Võiks teha, kui saadaks sada töömeest korraga peale, aga meil on teine taktika.

Üldiselt oleme jätkuvalt “lammutus-faasis”. Üks hullemaid lammutustöid siin on põrandate väljalõhkumine. Kambri muldpõrandale on valatud peale kruusasegune betoonkiht, mis tuli kõigepealt masinaga lahti põrutada ning siis käruga välja tassida. Kuna metsavahetee on meil rohune ja pehme, siis sai see segu tee peale veetud. Kõik ei ole veel väljas, kuid seinte ääred kuni toa keskeni on puhtaks tehtud, seal nüüd muld vastas.

Nagu pildilt näha, on palgid praktiliselt vastu maad, sokli osa on minimaalne. Nädalapärast saabuvad lõpuks kaua-oodatud palgi-spetsialistid, eks siis ole näha, kuidas ja kui palju soklit taastama hakatakse.

Rehetoas on põrand kaetud Nõuka-aegsete kahhelkividega. Ma ise arvasin, et need on laotud otse vana paekivipõranda peale, kuid nüüd põrandat lõhkudes oli all ikkagi vaid muld. On võimalik, et kahhelkivide panemise aegu on vana paekivipõrand lihtsalt lahti võetud, sest muidu oleks põrandapind tõusnud nii kõrgele, et sirge seljaga poleks rehetoa madalamas kohas käiagi saanud, kuid sama tõenäoline on ka see, et terves majas olidki algselt vaid muldpõrandad. Ei muud. Kui toapõrandat on lihtne teele viia, siis rehetoa põrand tuleb suurte plaatidena, all on ka armatuur, nii et siin peab veel mõtlema, kuidas teda rakendada. Pinnast tuleb põrandatest veel vähemaks viia, sest tulevikus puitpõrandateni jõudmiseks tuleb alla teha liivapadi ja õhuke betoonikiht, see kõik aga tõstab põrandat. Ja uksed ning laed on siin niigi madalad!

Edasi laed. Rehetoa lagi on kaetud suurte vineerplaatidega, kuid nende all ei tohiks rohkem midagi olla. Need võtame ära ja korras. Jäävad suitsused ja mustad. Kambris on aga tunduvalt keerulisem. Algne puitlagi on kleebitud kinni jõupaberiga ning siis vooderdatud vineeriga. Seda kõike seetõttu, et lae pealt pudiseb tuppa mustust.

Talad on tõeliselt ilusad, käsitsi tahutud, terved ja tugevad, nii et nendega pole muud kui puhastada. Muu lagi tuleb aga tõenäoliselt lahti võtta, sest muidu ei lõppe see mulla tuppa pudisemine iialgi. Algus on tehtud: laka pealt sai heinad välja visatud. Nagu näha, on ka osa katusest maha võetud. Minu suurim lootus on, et sügis hoiab kuiva ja ilusat ilma, siis jõuab tõenäoliselt vähemasti kambri ja rehetoa osale ikkagi veel see sügis uue katuse peale panna, pärast seinte ja vundamendi korda tegemist. Kui aga kuidagi ei jõua, tuleb kiled korralikult kinnitada ja kevadet ootama jääda.

Nüüd tuleb edasi kogu lae pealne tühjaks teha, et saaks lae lahti võtta. Kambri pealt tuli välja väga huvitav oma-aegne soojustusviis. Seda, et lagede peale pandi soojustuseks mulda, olen ma ennegi näinud ja kuulnud, kuid sellist sambla ja tõenäoliselt savi segu mitte.  Igatahes on tegemist kõvasti kinnimätsitud materjaliga.  Selle viga on aga pidev pudenemine läbi lae tuppa, mistõttu tuleb ta ikkagi puhtaks teha ja asendada mingi muu loodusliku, kuid mitte pudiseva soojustusega. Siin on nüüd näha lakapealne ja rehekarp. Siia tulevikus mingit ruumi ei jää, sest taastatav kelp katusel võtab selle ära.

Ja minu “sondaaž” lae peal. Laetalad, sambla-savi segu, muld ning heinad.

Lõpetuseks tervitused vaablastele, kes pidid ohverdama oma korstna kõrvale punutud pesa. Ja Andryle ja Raulile, kes nende kibedat viha tunda said : )

1 comment
  1. Aat Sarv said:

    Rehetoakarbist ja sinu majajoonisest selgub ju, et Sarapiku on Lääne-Eesti tüüpi rehielamu. Kuna rehetoakarp on kitsam, kui maja ise, siis moodustuvad rehetoa ees ja tagaseinas nn liigtoad või liiatoad, mille lagi on madalamal kui rehetoa keskmisel osal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: