Sarapiku talu ajaloost

Oma toredate naabritega suheldes on tulnud välja, et 2000. aastal on Mati Jets teinud meie kodukülast uurimuse, pannes kokku leiduvad arhiivimaterjalid ja ajalooallikad. Kuna meil endil puudub ajalooline seos Sarapiku taluga, siis ei saa ma ka vesta lugusid, kuidas minu vanaema või vaarisa siin maadel põldu kündis ja kive tassis. Meie pere ajalugu selle kohaga seoses tuleb alles luua, kuid see ei tähenda, et koht ise oleks minevikuta.

Olen nüüd seda kodu-uurimist veidi vaadeldnud ning jõudnud järeldusele, et laiemas kontekstis on Eesti mõistes olnud tegemist suhteliselt vaeste aladega: põllud on siin paekiviklibu täis, mullakiht õhuke ja isegi olen vaadanud, et pärast vihma on ülesküntud põllulapid kui kiviklibuväljad- kivi kivis kinni. Sarapiku talu omakorda on siinses külas üks tagasihoidlikumaid. See-eest naabrite talu on jällegi olnud üks suuremaid. Leidsin näiteks sellised andmed talude päriseks ostu vallakohtu protokollidest:

– Sarapiku päriseksostu hind 1890. aastal oli 1200 rubla. Võrdluseks näiteks see, et küla odavaim talu on hinnatud 900 rubla vääriliseks ning küla kalleim 3800 rbl.

– talu suurus 1941. aastal oli 38 ha ning hektari hinnaks on loetud 37,58 rubla

Sarapiku talu ajaloost on teada, et 1826. aasta hingerevisjonis ning 1835. aasta perekonnanimede panemisel Sarapikut mainitud ei ole. 1850. aasta uute talude nimekirjas leidub aga Otza, jetzt Sarrapikko, kus elavad Hans Eimanni ja Mart Ugami perekonnad. 1872. a. on talu peremeheks Pridik Eimann. 1897.a. oli peremees Jüri Sassi ning seda kuni 1915-20. aastani. Eesti ajal ja ka Nõukogude aja alguses elasid siin Jaan Ellissaar (Eimann), tema õde Maria, pärast ka õde Liisa Haljassaar. 1960. aastatel müüdi talu suvilaks.

Rahvast tundub, et pole siin talus väga palju kunagi olnud, väikseke ju ka teine. Nendes loendites, mis olemas on, märgitakse enamasti vaid kahte alalist elanikke. Naabrite juures aga kümme. Enamasti olid talud vanasti siiski suured. Tundub, et sõjad on külast mööda läinud, nii mainitakse ka uurimuses, et sõjakahjustusi siin pole. Sarapiku rahvast pole mainitud ei sõtta läinud ega sõtta jäänud meeste nimekirjades. Ka Siberisse saadetute hulgas sarapiku rahvast pole, samas kui naabritalu jäi pärast küüditamist tühjaks ja laostus.

Mida ma erinevatest varaloenditest välja ei loe on see, et Sarapikul on olnud hobune, sest rehielamu üks ots oli suur tall ning hobusehoidmisele viitavaid detaile leidub sealt siiani. Teiseks ei käi sellest uurimusest läbi ka fakt, et siinses külas oli kahes kõrvuti talus sepad. Nii Sarapikul kui naabrite, Lepiku juures. Naabritel on sepikoda ka säilinud, meil mitte. Metalli on aga täis nii aida-alune kui see metsatukk, kus sepikoda oli asunud.

Lisan siia lõppu naabrinaiselt saadud fotod Sarapikust ja tema inimestest:

Sarapiku Jaan ja Sirje. Rehemaja ukse ees.

Sarapiku Linda, Sirje, Liisa, Maria. Taustaks ait.

Aga kõikidele headele sõpradele, kes te juba olete meil külas käinud ja ka neile, kes tulevad…. see viimane väike küngas millest üle tuleb sõita, enne kui postkast nähtavale tuleb, on Sitakotimägi! Nime on küngas saanud seeläbi, et mõisa ajal vedanud talupojad salaja tapetud põtrade sisikonnad siia metsa, et mõis ei märkaks.

Teretulemast!

2 comments
  1. Tetereinu Mati Jets said:

    Ei noh Tere!
    Absoluutselt juhuslikult avastasin selle saidi.
    Tõnise helgi käest olen kuulnud, et Sarapikul uued omanikud , noored arhitektid olevat. Hiilisin suvel korra, kedagi polnud kohal. tahaks täpsemalt kontakteeruda.

    • Tere-tere! Ikka internet viib inimesed kokku, sest polegi olnud juhust kohtuda. Saadan oma kontaktid Sulle meilile. Rõõm!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: