Mugavustest, või nende puudumisest…

Viimasel ajal veidi rohkem jälle maal toimetades mõtlen mugavustest, või siis nende puudumisest. No praegu pole meil seal ju mingeid mugavusi kaasaegses mõistes. Kogu elamine on mööda talu laiali- magame rehemaja tagumises otsas Nõuka-aegse sauna eesruumis, kus on üks suur voodi ja üks välivoodi ja üks tool ja üks laud. Sinna peame siis ööseks neljakesi ära mahtuma : ) Köök on sisse seatud aita ja kujutab endast ette lihtsalt külmkappi, lauda ja pliiti. Aidakambrisse oleme kolimas kõike muud mööblit, mis remondi ajaks majast välja tuleb viia. Aga meil on elekter ja kaev. Viimane küll majast u 100m kaugusel. Eks kogu me elu toimubki põhiliselt õues, aga loodetavasti järgmine suvi on seis juba muutunud.

Nii ma siis mõtisklengi, et millised mugavused tuleks luua ja milliseid mitte.  Mulle meeldib mõelda, et minu tegevus peaks sellele majale tegema head, mitte halba. Samas peaks ka meil endil seal olema hea, mugav ja mõnus. Kust läheb siis piir, et käid majaga ringi küll nii, et võimalikult originaalilähedaselt taastada, kuid ma ei lähe ju tagasi muldpõrandateni… Eks see selline keskpõrandale-kokku elu ongi. Me oleme ikkagi sellised mugavused, nagu vesi ja elekter otsustanud majja tuua/ jätta, lisaks loome juurde ka kanalisatsiooni/ settekaevu. Ei taasta muldpõrandaid ega ka mitte paekivipõrandat rehetoas vaid paneme puitpõrandad. Samas olen kompromissitu selles, mis puudutab maja kehandit. Sinna sobib vaid algupärane. Olen täiesti veendunud, et vana majale teeb korvamatut kahju Macroflex palkide vahel ja Rannila plekk katusel, aga mitte kraanist tulev vesi. Eks see minu “filosoofia” on vist umbes nii, et päeval on hea ka põõsa taga käia, aga öösel tahaks ikkagi kange pissihädaga toast väljumata asjad õiendada ning enda järel ka nuppu vajutada : ) On seda liiga palju tahetud?

Kord ühel vanade majade taastamise teemalisel koosviibimisel käies kuulasin ühe pere lugu rehemaja taastamisest, kes võttis eesmärgiks nii algupäraseks minna kui võimalik. Ja seda nii, et soovisid ka elektri talust ära viia. Lõpuks jõuti kompromissini, et elekter jäi, kuid vaid posti otsa, mitte majja. Ja loomulikult ei mingit veevärki. Samas olen kuulnud jutte ulmelistest rehielamutest, kus mullivann : ))

Advertisements
2 comments
  1. triin said:

    ma olen ka selliste asjade peale mõelnud… ja ajaloolasena tunnen, et õige on võtta vanast, mis on hea ja uuest ajast samuti. Mitte hoida jäigalt kinni vanast, mis on viletsam kui uus. Makroflexi ei paneks palkmaja seina, mitte, et see un uueaja materjal, vaid, et palksein liigub ja hingab ja see makrofleks pudeneb seal paari aastaga ära. Samal põhjusel ei paneks kivivilla, et sureb ära. Aga nt ma ei pannud oma palkmaja seina vahele ka sammalt, nagu algselt oli, vaid tellisin linatakku. Et kõigega ma teeks nii. Eks see parem-halvem on sageli subjektiivne. Aga veest ja elektrist ma küll ei loobuks. Samas mullivanni ka ei teeks :). Ja sauna vist ka ei teeks majja jne…, et lõputu teema. Aga väga paeluv :). Jõudu teile.

  2. No ma mõtlen näiteks, et nõudepesumasinat ma majja ei paneks, aga samas vetsu teeks küll. See saun on meil seal Nõuka-ajal lisatud ja eks me plaanigi ta välja lõhkuda. Mina ka majja sauna ei teeks, ühelt poolt juba tuleohutuse tõttu. Teisalt ei taha ma üldse mingit küttekeha teisele poole rehemaja teha, sest kahe korstnaga rehielamu pole nagu ka õige 🙂

    Teisalt on mul aga nii patune mõte peas, et praegu on kambris kaks akent, väga hästi sobiks ühele aknale vastu teha praegusesse pimedasse seina ka üks väike aken. Saaks valgust igast küljest ja toa kindlasti heledamaks. Kuid samas… algselt ju pole seda olnud.

    Ja mingites asjades olen ma üldse seda meelt, et uus peab selgelt eristuma vanast. Näiteks kui me hakkame kambrisse praeguse kamina asemele uut tegema, siis tulgu see selgelt moodsa vormiga.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: