Sõrad süldiks!

Üks huvitavaid eelmise suve leide oli raamat E. Mälbergi “Perenaeste käsiraamat”. Leidsin ta ühelt järjekordselt laadalt ning peale mõningast kauplemist suutsin ka omastada. Välja antud 1913, Tartus. Ja nagu sissejuhatuses öeldakse: “Kokaraamatuid ja keedukoolisid on Eesti keeles juba mitmeid olemas. Nad ei ole aga kahjuks mitte alati meie majapidamiste-olude kohaselt toimetatud. Iseäranis taluperenaese nõudeid toitude valmistamise ja materjalide valiku asjus pannakse vähe tähele.”

Autor väärib ka eraldi tähelepanu, tegemist on kuulsa Lanksaare talu perenaisega: “Edukalt tuleb ta toime suurtalu perenaisekohustustega, tal jätkub aega paljuks muukski. Ta asutab Tali Perenaiste Seltsi, maanoorte ringi, osaleb põllumeeste seltsi töös, korraldab oma talus lüpsi võistlusi ja seltsi majas käsitöönäitusi, on lektoriks mitmesugustel kursustel, annab tunde Saarde Kodumajanduskoolis, kuulub Naiskodukaitsesse ja Eesti Kodumajanduskoja liikmeskonda, teeb kaastoöd ajakirjadele ja ajalehtedele. Neiupõlves on ta valmis kirjutanud «Perenaise käsiraamatu», millest ilmub viis trükki.”

Ja kas ma mainisin, et ta sünnitab seitse last? Ühesõnaga, naine nagu unistus! Kõige suurema osa raamatust võtavad ikka retseptid, aga juttu tuleb ka tervishoiust ning eraldi huviväärne on peatükk “puhtus ja kord”. Sealt saab näiteks teada kuidas linoleumi läikivaks teha, kuidas seepi keeta, kuidas meesterahva pesu triikida, kuidas rasvaplekkisid villase riide seest välja võtta, mida teha märgade saabastega, kuidas ise hambapulbrit valmistada või kuidas linase riidetükiga liigsoolatud toite mahendada.

No selle retseptiosa ma veel võtan ette, kui ahi korras. Aga senini jagan ma teiega oma lemmiklehekülgi – ehk siis, vasika ja sea osadeks jaotamine!

Vasikas: 1. pää keedetakse süldiks. Ajusid võib küpsetada. 2. Kael leemede ehk käkkide jaoks. 3. Laba tarvitatakse küpsetatult ehk hautatult. 4. Selga karbonadiks värskelt. 5. Rind lihalõikeks ehk aedviljadega. 6. Küljeliha süldiks, ehk põrsalihaga ühes rullsüldiks. 7. Sadulat pruugitakse ahjus küpsetatult. 8. Kints ahjus küpsetatult ehk vähe ka soolatult. 9. Sõrad süldiks.

Siga: 1. Pää keedetakse värskelt süldiks, soolatult ja suitsetatult tarvitatakse kaunvilja suppidega. 2. Seljatükk annab karbonadi värskelt küpsetatult, pekk selja päält sulatatakse rasvaks. 3. Sadul värskelt ahjus küpsetatult õunade ja ploomidega. 4. Küljetükk süldiks värskelt aiaviljadega, soolatult ja suitsetatult leemedeks ehk aiavilja hautustega. 5. Küljepekk süldiks, soolatult ja suitsetatult kastete jaoks rasvaks. 6-7. Värskelt ahjus küpsetatult, soolatult suitsetada. 8. Jalad ja sõrad keedetakse värskelt süldiks. Soolatult suitsetada ja kaunviljadega leemede jaoks.

Hääd isu!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: