Rehemajast

Üks põhilisi põhjuseid miks me selle talukoha ostsime, oli tema arhailisus. Kinnisvarakuulutuses hõigatud “selliseid kohti enam naljalt ei leia” võis olla liialdus, aga meile tundus küll, et oleme leidnud midagi erilist. Mõnikord ma mõtlen selle asukoha üle, et mis seal nüüd nii väga siis on, polegi nagu midagi- pole mere ääres, pole mere lähedalgi, pole Lõuna-Eesti kuppelmaastikul ega maaliliste järvede kallastel, pole isegi ühegi armsa väikelinna naabruses, kus saaks kohvikus või teatris käia…. On ainult see koht ja kõik, metsad ümberringi. Üks õu, kaks maja. Ja ikkagi temas endas oli see vägi, mis vähemasti minu ära võlus. Lisaks sellele puudub kohal ju ka perekondlik väärtus. Kuid ju nii peabki mõnikord olema, et täiesti uued inimesed võtavad üle midagi ja loovad sellest midagi, mis kannab küll edasi olnut aga saab seeläbi siiski uueks.

Kui enamasti on rehemajad aga üliinimlikku mõõtu, siis minu südametunnistust paitab just meie maja väiksus (ainult 24x6m:)), rehemajade mastaabis muidugi…. Iga kord kui tundub, et appi, kuidas me ikka saame ja jaksame ja… meenuvad mulle Jossi esimese mulje sõnad: “Oi kui armas, ma pole nii väikest rehemaja enne näinudki!” On ju lootustandev!!! Joosepi sõnu muidugi tasub usaldada ja teda tasub endalegi külla kutsuda, kui sul juhtub olema rehielamu. EVMi rehielamute inventeerimise projekti raames said nemad oma nimekirja ühe maja juurde, meie aga suure hulga info võrra  targemaks.

Ma panen siia kirja ka mõned mõtted, mis mul praegu majaga seoses on, et siis saaks 20 aasta pärast võrrelda… Rehetoa ja kambri otstarvet pole küll plaanis muuta, need jäävad ikka sama funktsiooniga – köök ja tuba, küll aga ei ole meil plaanis hakata partel ennast vihtlema, mistõttu ahi jääb eelkõige küttekoldeks ja söögitegemiskohaks. Reheahju taga paiknev väike suitsusaun võiks muutuda tualetiks. Kuna nii palju on ikkagi plaanis maja moderniseerida, et vee toome sisse, siis mahub ahju taha täpselt üks pott. Rehealust näen mina oma vaimusilmas kahele poole avanevate suurte klaasustega “suvetoana”, elutoana vms. Kindlasti ei taha aga sekkuda rehielamu ajaloolisesse ühe korstnaga ilmesse, mistõttu kogu teine majapool jääb suviseks kasutuseks. Kõige otsas, kuhu Nõuka-ajal on ehitatud eesruumiga saun aga ajalooliselt olnud hobusetall, võiks mahtuda kaks väiksemat tuba. Millal see kõik nii välja hakkab nägema??? Kunagi!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s